Hakkımızda

Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu, 1 Mart 2004 tarihinde Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Topluluğumuz, Türk Dünyası’nın zengin kültürel değerlerini tanıtmayı, yaymayı ve kardeş halklar arasındaki köprülerin artması ve daha da sağlamlaşması için faaliyetlerde bulunmayı kendine amaç edinmiştir. Yesevi Sanat Topluluğu; uluslararası standartlarda eğitim ortamı ile, rekabet gücü yüksek, Türk Devlet ve Toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın sembolü olmayı kendine vizyon edinen Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin kültür ve sanata verdiği önemin en belirgin örneğidir. 

Yesevi Sanat Topluluğu, eğitim amacıyla Türkiye’de bulunan Türk Dünyası öğrencilerinden oluşması ve amatör ruhla yola çıkıp, profesyonel çalışmalara imza atması sebebiyle bu alanda tek topluluk olma özelliğini taşımaktadır. Ankara’da bulunan Mütevelli Heyet Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Topluluğumuz, Türkiye’nin dört bir yanında uluslararası festivallerde, şenlik ve konserlerde başarılı programlar çıkarmış, hem yerel, hem de ulusal basın ve yayın kuruluşlarında adından sıkça söz ettirmiştir.

Birçok devlet protokollerinde, resmi kurumlarda, büyükelçiliklerde, üniversitelerde, il ve ilçe bazında gerçekleştirilen resmi programlarda, yerel ve ulusal televizyon kanallarında aktif olarak görev alan Topluluğumuz, kimi zaman sırf “Yesevi Sanat Topluluğu” olarak büyük konserler verirken, kimi zaman da birçok önemli sanatçı ve topluluklarla aynı sahnede ortak programlar sunmuştur. Gerek Üniversite tanıtımında, gerekse kardeş ve dost halkların kültürel kaynaşmalarında etkin olarak rol alan Topluluğumuz, kurulduğu günden itibaren sayısız konserler vermiş, yurt içi ve yurt dışında bilinirliğini arttırmıştır. 

Topluluğumuza birçok devlet erkânı ve üst düzey makamlar tarafından sunulan plaket, şilt ve takdir mektupları, yüzlerce izleyici ve takipçilerinin kutlama ve tebrik mesajları, elde edilen başarıların önemini daha da arttırmıştır.

Yesevi Sanat Topluluğu Türk Devlet ve Toplulukları’ndan Türkiye’ye eğitim almaya gelen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşmaktadır. Topluluğumuz, farklı coğrafyalardan gelen üyelere, kendi kültürel ve sosyal değerlerini tanıtma imkanını sunarak ve farklı kültürleri tanıtarak, üyelerin yabancılık duygusu çekmemeleri için birbirleriyle kaynaştırmayı ve akademik eğitim hayatlarının sonunda ülkelerine döndüklerinde her üyenin kendi memleketinde birer kültür elçisi olmalarını ilke edinmiştir. Kısa zaman aralıklarında üyelerinin sürekli değişmesine rağmen, Topluluğumuzun, aynı başarı çizgisini yakalamakta gösterdiği özen ve önem dikkate değerdir. Kısa süreye sığdırılan bu denli önemli başarılar, Topluluğumuzun daha da iyiye ve daha da büyük başarılara ulaşması için ilham kaynağı olmakta, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’nın sonsuz destekleri de ilk günden beri Topluluğumuza güç ve anlam katmaktadır. 

Topluluğumuz; Türk, Kazak, Kırgız, Azeri, Türkmen, Özbek, Uygur, Tatar, Nogay, Kırım-Tatar, Gagavuz ve diğer pek çok Türk Toplulukları’nın zengin kültürlerini, geleneksel-yöresel halk oyunları, halk ezgi ve şarkıları aracılığıyla Anadolu insanına ulaştırmaya çalışmaktadır.

Yesevi Sanat Topluluğu, bünyesindeki üyeleri ile;  birlik, beraberlik, dostluk içerisinde, başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmekte, Türk Dünyası’nı ve üniversitemizi tanıtma amacını yerine getirmektedir.